Prawo powszechnego ciążenia – zadanie nr 5

Grawitacja - zadania
Brak komentarzy
Drukuj

Na biegunie pewnej planety ciało waży 1,5 razy więcej, niż na równiku. Okres obrotu planety wokół własnej osi wynosi T  = 100 godzin. Oblicz gęstość tej planety.

rozwiązanie

Jednym z czynników powodujących, że wartość przyspieszenia swobodnego spadku ciała w kierunku dowolnej planety różni się od jej przyspieszenia grawitacyjnego jest ruch obrotowy tej planety, odbywający się wokół osi przechodzącej przez jej bieguny: północny oraz południowy (zobacz: Czynniki wpływające na wartość przyspieszenia). Gdybyśmy dowolne ciało umieścili na jednym z dwóch biegunów planety, okazałoby się, że nacisk NB  wywierany przez ciało na powierzchnię planety będzie przyjmować jednakową wartość co siła przyciągania grawitacyjnego F  występująca pomiędzy ciałem a planetą:

NB=FNB=GmMpr2

gdzie:
G  – stała grawitacji równa 6,67 ⋅ 10-11 N ⋅ m2/kg2,
m  – masa ciała,
Mp  – masa planety,
r  – odległość dzieląca ciało od środka planety, równa w przybliżeniu promieniowi planety.

Gdybyśmy to samo ciało umieścili w miejscu innym, niż bieguny (np. na równiku), wówczas ciało to będzie podlegać ruchowi jednostajnemu po okręgu z przyspieszeniem dośrodkowym  ωp2r, skierowanym do środka planety (konsekwencja ruchu obrotowego planety). Zapisując dla tego przypadku drugą zasadę dynamiki Newtona oraz zakładając, że odległość dzieląca biegun oraz równik od środka planety jest jednakowa, dostaniemy (przyspieszenie dośrodkowe jest skierowane do środka planety, dlatego też w poniższym wzorze występuje ono ze znakiem minus):

NRF=mωp2rNR=Fmωp2r=GmMpr2mωp2r

gdzie ωp  to prędkość kątowa planety.

Z treści zadania wynika, że ciężar ciała na biegunie jest 1,5 razy większy, niż na równiku, dlatego:

NBNR=1,5NB=1,5NR

Podstawiając w miejsce NB  i NR  wyrażenia podane wyżej, otrzymamy:

GmMpr2=1,5(GmMpr2mωp2r)

Po wymnożeniu prawej strony powyższego równania oraz po pogrupowaniu wyrazów, uzyskamy:

0,5GmMpr2=1,5mωp2r

Po skróceniu stronami masy m  oraz przeniesieniu na prawą stronę wielkości r2, dostaniemy:

GMp=3ωp2r

Masa planety Mp, podobnie jak i jej prędkość kątowa ωp , nie jest znana. Zakładając jednak, że planeta ta ma kształt kuli, możemy jej masę Mp  wyrazić poprzez gęstość ρp  = Mp /Vp , skąd dostaniemy: Mp  = ρpVp, gdzie Vp  to objętość planety. Ponieważ założyliśmy, że planeta ta jest kulą, dlatego jej objętość musi być równa objętości kuli: Vp=43πr3. Prędkość kątową ωp  planety możemy z kolei powiązać z jej okresem obrotu T  (ωp=2πT), otrzymując: ωp2=4π2T2. Po wstawieniu tych zależności do powyższego równania, otrzymamy:

Gρp43πr3=34π2T2r3

Po skróceniu stronami wyrazów podobnych uzyskamy szukane wyrażenie na gęstość planety:

ρp=9πGT2

Po podstawieniu wartości liczbowych podanych w treści zadania (pamiętając o wyrażeniu okresu T  w sekundach: 100 h = 360000 s = 3,6 ⋅ 105 s) oraz wykonaniu obliczeń, dostaniemy wartość gęstości ρp , równą:

ρp=93,146,671011Nm2kg2(3,6105s)2=3,3kgm3

Dodaj komentarz