Prawo powszechnego ciążenia – zadanie nr 5
Na biegunie pewnej planety ciało waży 1,5 razy więcej, niż na równiku. Okres obrotu planety wokół własnej osi wynosi T = 100 godzin. Oblicz gęstość tej planety.
Jednym z czynników powodujących, że wartość przyspieszenia swobodnego spadku ciała w kierunku dowolnej planety różni się od jej przyspieszenia grawitacyjnego jest ruch obrotowy tej planety, odbywający się wokół osi przechodzącej przez jej bieguny: północny oraz południowy (zobacz: Czynniki wpływające na wartość przyspieszenia). Gdybyśmy dowolne ciało umieścili na jednym z dwóch biegunów planety, okazałoby się, że nacisk NB wywierany przez ciało na powierzchnię planety będzie przyjmować jednakową wartość co siła przyciągania grawitacyjnego F występująca pomiędzy ciałem a planetą:
gdzie:
G – stała grawitacji równa 6,67 ⋅ 10-11 N ⋅ m2/kg2,
m – masa ciała,
Mp – masa planety,
r – odległość dzieląca ciało od środka planety, równa w przybliżeniu promieniowi planety.
Gdybyśmy to samo ciało umieścili w miejscu innym, niż bieguny (np. na równiku), wówczas ciało to będzie podlegać ruchowi jednostajnemu po okręgu z przyspieszeniem dośrodkowym
gdzie ωp to prędkość kątowa planety.
Z treści zadania wynika, że ciężar ciała na biegunie jest 1,5 razy większy, niż na równiku, dlatego:
Podstawiając w miejsce NB i NR wyrażenia podane wyżej, otrzymamy:
Po wymnożeniu prawej strony powyższego równania oraz po pogrupowaniu wyrazów, uzyskamy:
Po skróceniu stronami masy m oraz przeniesieniu na prawą stronę wielkości r2, dostaniemy:
Masa planety Mp, podobnie jak i jej prędkość kątowa ωp , nie jest znana. Zakładając jednak, że planeta ta ma kształt kuli, możemy jej masę Mp wyrazić poprzez gęstość ρp = Mp /Vp , skąd dostaniemy: Mp = ρp ⋅ Vp, gdzie Vp to objętość planety. Ponieważ założyliśmy, że planeta ta jest kulą, dlatego jej objętość musi być równa objętości kuli:
Po skróceniu stronami wyrazów podobnych uzyskamy szukane wyrażenie na gęstość planety:
Po podstawieniu wartości liczbowych podanych w treści zadania (pamiętając o wyrażeniu okresu T w sekundach: 100 h = 360000 s = 3,6 ⋅ 105 s) oraz wykonaniu obliczeń, dostaniemy wartość gęstości ρp , równą:
Dodaj komentarz