Siła wyporu. Prawo Archimedesa – zadanie nr 1
Wyznacz objętość przedmiotu pływającego w wodzie wiedząc, że siła wyporu działająca na przedmiot jest równa 100 N. Gęstość przedmiotu jest znana i wynosi 400 kg/m3.
Zgodnie z prawem Archimedesa na ciało zanurzone w płynie działa ze strony płynu siła wyporu $\vec{F}_w$ skierowana ku górze o wartości równej ciężarowi płynu $\vec{F}_g$ wypartego przez to ciało. W zależności od tego czy wartość siły wyporu jest mniejsza, większa lub równa sile ciężkości, przedmiot ten opada na dno, unosi się ku powierzchni wody lub, zgodnie z pierwszą zasadą dynamiki Newtona, pozostaje w spoczynku.
W przypadku tego zadania ciało swobodnie pływa w wodzie, w związku z czym siła wyporu $\vec{F}_w$ i siła ciężkości $\vec{F}_g$ przyjmują jednakowe wartości. Zgodnie z tym faktem możemy zapisać, że:
$$F_w = F_g \hspace{1cm} \longrightarrow \hspace{1cm} F_w = m_w \hspace{.05cm} g$$
gdzie mw to masa wody wypartej przez przedmiot.
Ponieważ siły te równoważą się, masa wody mw wypartej przez przedmiot musi być równa masie mp tego przedmiotu:
$$F_w = m_p \hspace{.05cm} g$$
Masa przedmiotu mp nie jest znana. Korzystając z definicji gęstości płynu możemy ją jednak wyrazić następująco:
$$m_p = V_p \hspace{.1cm} \rho_p$$
gdzie Vp i ρp to odpowiednio objętość i gęstość przedmiotu.
Wstawiając powyższy wzór do wyrażenia na Fw oraz przekształcając go następnie względem objętości Vp , dostaniemy:
$$F_w = V_p \hspace{.1cm} \rho_p \hspace{.1cm} g \hspace{1cm} \longrightarrow \hspace{1cm} V_p = \frac{F_w}{\rho_p \hspace{.05cm} g}$$
i w efekcie szukaną wartość Vp , równą:
$$V_p = \frac{100 \hspace{.05cm} \textrm{N}}{400 \hspace{.05cm} \tfrac{\textrm{kg}}{\textrm{m}^3} \cdot 9,\hspace{-.1cm}81 \hspace{.05cm} \tfrac{\textrm{m}}{\textrm{s}^2}} = 0,\hspace{-.1cm}025 \hspace{.05cm} \textrm{m}^3$$
Dodaj komentarz