Zderzenie sprężyste ciał
Zderzenie sprężyste to zderzenie, w którym całkowita energia kinetyczna i całkowity pęd układu zderzających się ciał są zachowane. Pomimo, że zderzenia ciał spotykane na co dzień są zderzeniami niesprężystymi, to jednak niektóre z nich możemy w przybliżeniu traktować jako zderzenia sprężyste. Przykładem takiego zderzenia jest czołowe zderzenie dwóch kul bilardowych, podczas którego prawie cała energia kinetyczna jednej kuli zostaje przekazana początkowo nieruchomej drugiej kuli. W artykule tym zajmiemy się opisem zderzeń sprężystych odbywających się w układzie izolowanym tj. układzie, którego masa nie ulega zmianie w czasie, a wypadkowa sił zewnętrznych działających na układ ciał jest równa zero.
Zderzenie sprężyste dwóch poruszających się ciał tzw. zderzenie z ruchomą tarczą
Na rysunku a) i b) przedstawiono sytuację przed i po czołowym zderzeniu sprężystym dwóch ciał o różnych masach (m1 > m2) poruszających się w dodatnim kierunku osi x. Wskutek zderzenia prędkość ciała o masie m1 zmienia się z

Zderzenie ciał zachodzi w układzie izolowanym (patrz wstęp artykułu), dlatego zgodnie z zasadą zachowania pędu całkowity początkowy pęd ciał
gdzie
Ponieważ ruch ciał przed i po zderzeniu odbywa się tylko w jednym kierunku tj. wzdłuż osi x, dlatego też w powyższym równaniu możemy opuścić strzałki nad wielkościami symbolizujące wektory:
Całkowita energia kinetyczna ciał
gdzie
Ponieważ
oraz:
Gdy znamy masy i prędkości początkowe obydwu ciał możemy w oparciu o równanie (1) i (2) wyznaczyć ich prędkości V’1 i V’2 po zderzeniu. Aby tego dokonać przekształcimy równanie (1) i (2) do poniższej postaci:
oraz:
(skorzystaliśmy z tożsamości
Dzieląc stronami równania (4) i (3), dostaniemy:
Aby wyznaczyć prędkość V’1 przekształćmy powyższe równanie względem prędkości V’2 :
Prędkość ciał po zderzeniu – wzory
Po podstawieniu wyrażenia na V’2 do równania (3) oraz wykonaniu odpowiednich przekształceń, dostaniemy:
W analogiczny sposób możemy wyznaczyć wzór na prędkość V’2 :
Zderzenie sprężyste ciała z nieruchomą tarczą
Skupmy się teraz na przypadku, w którym ciało o masie m1 poruszające się z prędkością

Zasada zachowania pędu dla tego układu ciał przybiera następującą postać:
a zasadę zachowania energii możemy zapisać jako:
Prędkość ciał po zderzeniu – wzory
Dokonując podobnych przekształceń i podstawień, które przedstawiliśmy analizując zderzenie sprężyste dwóch poruszających się ciał, otrzymamy wzory na prędkość ciał po zderzeniu równe:
oraz
Zwróć uwagę, że gdy m1 > m2 wyrażenie
Szczególne przypadki zderzeń sprężystych
1) Zderzenie ciał o jednakowych masach
Gdy zderzające się czołowo i sprężyście ciała mają jednakowe masy tj. m1 = m2 = m, równania (7) i (8) sprowadzają się do następującej postaci:
Powyższe wzory odpowiadają sytuacji idealnego zderzenia dwóch kul bilardowych: uderzana bila zatrzymuje się, a początkowo nieruchoma bila (tarcza) uzyskuje prędkość równą początkowej prędkości uderzanej bili (bile „wymieniają się prędkościami”).
W ogólności, gdy dwa ciała o jednakowych masach, poruszające się z prędkością V1 i V2, ulegają czołowemu zderzeniu sprężystemu, mamy (zobacz wzór (5) i (6)):
2) Zderzenie z tarczą o bardzo dużej masie
Gdy tarcza posiada bardzo dużą masę tj. m1 ≪ m2 równania (7) i (8) przyjmują poniższą postać:
Zgodnie z powyższymi wzorami ciało o masie m1 zderzając się z ciałem o bardzo dużej masie, po prostu odbije się od niego (znak '-' stojący przed V1 oznacza zmianę kierunku ruchu), bez zmiany początkowej wartości prędkości V1. Z kolei ciało o masie m2 będzie poruszać się w kierunku zgodnym z początkowym kierunkiem ruchu ciała o masie m1, lecz jego prędkość będzie bardzo mała, ponieważ
3) Zderzenie z tarczą o bardzo małej masie
Gdy ciało wystrzelone w kierunku tarczy posiada bardzo dużą masę tj. m1 ≫ m2 równania (7) i (8) przedstawiają się następująco:
Z powyższych równań wynika, że wskutek zderzenia ciało o masie m1 będzie poruszać się z praktycznie niezmienioną wartością prędkości, z zachowaniem swojego początkowego kierunku ruchu, a ciało o masie m2 będzie poruszać się z prędkością dwukrotnie większą od prędkości ciała o masie m1.
2 komentarze
Jan
Dodano dnia 11 stycznia 2020 o godz. 19:55
W jaki sposób przekształcić równania (7,8) do postaci ze zderzenia z nieruchomą tarczą o bardzo dużej masie?
Admin
Dodano dnia 11 stycznia 2020 o godz. 22:16
W przypadku zderzenia z nieruchomą tarczą o bardzo dużej masie zakładamy, że masa ciała m1 jest dużo, dużo mniejsza od masy tarczy m2. Dodawanie czy odejmowanie czegoś małego od czegoś dużego nie spowoduje jakiejś istotnej zmiany, w związku z czym we wzorze (7) pominięto masę ciała m1 w liczniku oraz w mianowniku, a we wzorze (8) tylko w mianowniku (w liczniku masa m2 nie występuje, dlatego masa m1 musi tam po prostu zostać).