Zderzenie niesprężyste ciał
Straty energii występujące podczas zderzenia niesprężystego powodują, że tylko całkowity pęd układu zderzających się ciał jest zachowany (całkowita energia kinetyczna układu nie jest zachowana, ponieważ przyjmuje ona różną wartość przed i po zderzeniu). Aby omówić zderzenie niesprężyste ciał wyobraźmy sobie układ izolowany, w którym dwa ciała o masach m1 i m2, przy czym m1 > m2, poruszają się w dodatnim kierunku osi x (rysunek a).
Zderzenie niesprężyste dwóch poruszających się ciał tzw. zderzenie z ruchomą tarczą
Ciało o masie m1 porusza się z prędkością V1, a ciało o masie m2 z prędkością V2, przy czym V1 > V2. Po upływie pewnego czasu ciała te ulegają czołowemu zderzeniu niesprężystemu, którego następstwem jest zmiana wartości prędkości obydwu ciał: ciała o masie m1 z V1 na V’1, a ciała o masie m2 z V2 na V’2 (rysunek b).
Zmianie wartości prędkości ciał towarzyszy zmiana ich energii kinetycznej oraz pędu. Ponieważ energia kinetyczna w zderzeniach niesprężystych nie jest zachowana, dlatego aby wyznaczyć prędkość ciał po zderzeniu skorzystamy z zasady zachowania pędu. Zgodnie z tą zasadą całkowity początkowy pęd ciał $\vec{p}_{cp}$ przed zderzeniem musi być równy całkowitemu końcowemu pędowi ciał $\vec{p}_{ck}$ po zderzeniu:
$$\vec{p}_{cp} = \vec{p}_{ck} \hspace{1cm} \longrightarrow \hspace{1cm} \vec{p}_{1p} + \vec{p}_{2p} = \vec{p}_{1k} + \vec{p}_{2k}$$
gdzie $\vec{p}_{1p}$ i $\vec{p}_{2p}$ oraz $\vec{p}_{1k}$ i $\vec{p}_{2k}$ to odpowiednio początkowy i końcowy pęd ciała o masie m1 i m2.
Ponieważ ruch ciał przed i po zderzeniu odbywa się tylko w jednym kierunku (wzdłuż osi x), dlatego też w powyższym równaniu możemy opuścić strzałki symbolizujące wektory i zapisać je w następującej postaci:
$$p_{1p} + p_{2p} = p_{1k} + p_{2k}$$
Pęd ciała wynosi $p = m V$, dlatego:
$$m_1 \hspace{.05cm} V_1 + m_2 \hspace{.05cm} V_2 = m_1 \hspace{.05cm} V’_1 + m_2 \hspace{.05cm} V’_2$$
Prędkość ciał po zderzeniu – wzory
Jeżeli oprócz mas i prędkości początkowych obydwu ciał, znamy przynajmniej jedną z ich prędkości końcowych (V’1 lub V’2) możemy na podstawie powyższego wzoru obliczyć prędkość końcową drugiego ciała. Gdy znamy prędkość V’2, mamy:
$$V’_1 = \frac{m_2 \left( V_2 \hspace{.15cm} – \hspace{.05cm} V’_2 \right) + m_1 \hspace{.05cm} V_1}{m_1}$$
a gdy znamy prędkość V’1 :
$$V’_2 = \frac{m_1 \left( V_1 \hspace{.15cm} – \hspace{.05cm} V’_1 \right) + m_2 \hspace{.05cm} V_2}{m_2}$$
Zderzenie niesprężyste ciała z nieruchomą tarczą
Omówmy teraz przypadek, w którym ciało o masie m1 poruszające się z prędkością V1 zderza się czołowo i niesprężyście ze spoczywającym ciałem o masie m2, które możemy traktować jak nieruchomą tarczę (rysunek c i d).
Zasada zachowania pędu dla tego układu ciał przybiera następującą postać:
$$m_1 \hspace{.05cm} V_1 = m_1 \hspace{.05cm} V’_1 + m_2 \hspace{.05cm} V’_2$$
Prędkość ciał po zderzeniu – wzory
Jeżeli oprócz mas i prędkości początkowych obydwu ciał, znamy przynajmniej jedną z ich prędkości końcowych (V’1 lub V’2), możemy na podstawie powyższego wzoru obliczyć prędkość końcową drugiego ciała. Gdy znamy prędkość V’2, mamy:
$$V’_1 = \frac{m_1 \hspace{.05cm} V_1 \hspace{.15cm} – \hspace{.05cm} m_2 \hspace{.05cm} V’_2}{m_1}$$
a gdy znamy prędkość V’1 :
$$V’_2 = \frac{m_1 \left( V_1 \hspace{.15cm} – \hspace{.05cm} V’_1 \right)}{m_2}$$
Zderzenie doskonale niesprężyste
Cechą charakterystyczną zderzenia doskonale niesprężystego jest przyleganie do siebie ciał po zderzeniu. Wskutek tego zderzenia ciało (lub układ kilku ciał) traci większą część lub całość posiadanej energii kinetycznej. W ramach opisu zderzenia doskonale niesprężystego rozważymy dwa przypadki: pierwszy z nich będzie dotyczył sytuacji, w której obydwa ciała poruszają się z pewnymi prędkościami w tym samym kierunku, drugi – gdy jedno z ciał spoczywa, a drugie porusza się w jego kierunku.
Pierwszy przypadek
Na rysunku e) i f) przedstawiono sytuację przed i po doskonale niesprężystym czołowym zderzeniu dwóch ciał poruszających się w tym samym kierunku wzdłuż osi x. Przed zderzeniem prędkość ciała o masie m1 jest równa V1, a prędkość ciała o masie m2 wynosi V2, przy czym V1 > V2. Po zderzeniu układ ciał o masie m = m1 + m2 porusza się z prędkością V.
Z zasady zachowania pędu zapisanej dla tego układu, mamy:
$$m_1 \hspace{.05cm} V_1 + m_2 \hspace{.05cm} V_2 = \left( m_1 + m_2 \right) V$$
Prędkość V wynosi w związku z powyższym:
$$V = \frac{m_1}{m_1 + m_2} \hspace{.05cm} V_1 + \frac{m_2}{m_1 + m_2} \hspace{.05cm} V_2$$
Drugi przypadek
Sytuacja podobna do pierwszego przypadku, z tym, że ciało o masie m2 spoczywa (V2 = 0 m/s). Korzystając z powyższego wzoru na prędkość V układu ciał, otrzymamy:
$$V = \frac{m_1}{m_1 + m_2} \hspace{.05cm} V_1$$
Dodaj komentarz