Wahadło matematyczne i fizyczne
Wahadło matematyczne oraz wahadło fizyczne to przykłady oscylatora harmonicznego, którego drgania zachodzą w płaszczyźnie pionowej, pod wpływem siły grawitacji. Na początku zajmiemy się omówieniem wahadła matematycznego tj. wahadła mającego postać ciała o masie m zawieszonego na jednym z końców nierozciągliwej linki o znikomej masie i o długości L, której drugi koniec zamocowany jest w stałym punkcie. Przykładem takiego wahadła jest układ ciężarek – linka przedstawiony na poniższym rysunku, wykonujący drgania w płaszczyźnie pionowej w kierunku z lewa na prawą.
Wahadło matematyczne – rozkład sił
Zgodnie z poniższym rysunkiem siłami działającymi na ciężarek są siła naprężenia linki Fl oraz siła ciężkości Fg, skierowana równolegle do linii przerywanej oznaczającej położenie równowagi układu ciężarek – linka. Po rozłożeniu siły Fg na składowe otrzymujemy składową radialną Fg cosφ, skierowaną przeciwnie do siły Fl oraz składową Fg sinφ – styczną do toru ruchu ciężarka. Podobnie jak w przypadku wahadła torsyjnego, także i w tym przypadku na ciężarek wykonujący drgania działa moment siły M, dążący do przywrócenia położenia równowagi ciężarka, o wartości:
$$M = \hspace{.15cm} – \hspace{.05cm} m \hspace{.05cm} g \hspace{.05cm} L \hspace{.05cm} \textrm{sin} \hspace{.05cm} \varphi$$
Za powstanie momentu siły M, działającego przeciwnie do wychylenia ciężarka (stąd znak minus w powyższym wyrażeniu), odpowiada składowa siły ciężkości Fg sinφ. W przybliżeniu małych kątów (φ ≤ 5o), tj. drgań o małej amplitudzie, częstość kołową ω oraz okres T drgań wahadła matematycznego możemy wyznaczyć korzystając z poniższych wzorów:
$$\omega = \sqrt{\frac{\mathstrut m \hspace{.05cm} g \hspace{.05cm} L}{I}}$$
oraz:
$$T = 2 \hspace{.05cm} \pi \hspace{.05cm} \sqrt{\frac{\mathstrut I}{m \hspace{.05cm} g \hspace{.05cm} L}}$$
gdzie:
m – masa ciężarka,
g – przyspieszenie ziemskie,
L – odległość dzieląca punkt zawieszenia wahadła od środka jego masy,
I – moment bezwładności wahadła względem jego punktu zawieszenia.
Częstość kołowa i okres drgań wahadła matematycznego – wzór
Zapisując moment bezwładności wahadła jako I = mL2, otrzymamy:
$$\omega = \sqrt{\frac{\mathstrut g}{L}}$$
oraz:
$$T = 2 \hspace{.05cm} \pi \hspace{.05cm} \sqrt{\frac{\mathstrut L}{g}}$$
Zasadniczą różnicą pomiędzy wahadłem matematycznym a wahadłem fizycznym jest rozkład ich masy. W przypadku wahadła matematycznego, jego całkowita masa skupiona jest w ciężarku zawieszonym na lince, znajdującym się w odległości L, odpowiadającej długości linki, od punktu jego zawieszenia. Rozkład masy wahadła fizycznego, nazywanego również wahadłem rzeczywistym, jest nieco bardziej skomplikowany w porównaniu z wahadłem matematycznym (patrz poniższy przykład).
Wahadło fizyczne – rozkład sił
Na poniższym rysunku przedstawiono przykładowe wahadło fizyczne, którego środek masy S zlokalizowany jest w odległości h od punktu zawieszenia wahadła.
Podobnie jak w przypadku wahadła matematycznego, na wahadło fizyczne poruszające się ruchem okresowym, działa moment siły M dążący do przywrócenia stanu równowagi tego wahadła. Jednakże w tym przypadku moment siły nie jest proporcjonalny do długości linki L, lecz do długości h dzielącej punkt zawieszenia wahadła od punktu S będącego środkiem masy wahadła:
$$M = \hspace{.15cm} – \hspace{.05cm} m \hspace{.05cm} g \hspace{.05cm} h \hspace{.05cm} \textrm{sin} \hspace{.05cm} \varphi$$
Częstość kołowa i okres drgań wahadła fizycznego – wzór
Wyrażenia pozwalające obliczyć częstość kołową ω oraz okres T drgań wahadła fizycznego wynoszą odpowiednio (dla małych kątów):
$$\omega = \sqrt{\frac{\mathstrut m \hspace{.05cm} g \hspace{.05cm} h}{I}}$$
oraz:
$$T = 2 \hspace{.05cm} \pi \hspace{.05cm} \sqrt{\frac{\mathstrut I}{m \hspace{.05cm} g \hspace{.05cm} h}}$$
Podstawiając w miejsce I /mh wartość L0 dostaniemy wzór na okres drgań wahadła matematycznego:
$$T = 2 \hspace{.05cm} \pi \hspace{.05cm} \sqrt{\frac{\mathstrut I}{m \hspace{.05cm} g \hspace{.05cm} h}} = 2 \hspace{.05cm} \pi \hspace{.05cm} \sqrt{\frac{\mathstrut L_0}{g}}$$
Z powyższej zależności wynika bardzo ważna informacja: każdemu wahadłu fizycznemu drgającemu z okresem T wokół punktu zawieszenia, odpowiada wahadło matematyczne o długości L0 (długość L0 nazywana jest długością zredukowaną wahadła) drgające z takim samym okresem, co wahadło fizyczne.
Dodaj komentarz