Ruch i jego rodzaje
Ruch możemy najłatwiej zdefiniować jako proces fizyczny, podczas trwania którego zmianie ulega przestrzenne położenie ciała w funkcji czasu. Ruch jest więc procesem związanym z posiadaniem przez ciało pewnej niezerowej (V ≠ 0) prędkości. Opierając się na zależności położenia oraz prędkości danego ciała w funkcji czasu wyróżniamy następujące rodzaje ruchów:
a) spoczynek – szczególny przypadek ruchu, podczas trwania którego położenie ciała nie ulega żadnym zmianom w funkcji czasu; prędkość obiektu jest równa zero
b) ruch jednostajny prostoliniowy – ruch, podczas trwania którego ciało porusza się ze stałą (niezerową) prędkością, a położenie ciała w funkcji czasu zmienia się w sposób liniowy (droga przebywana przez obiekt zmienia się wprost proporcjonalnie do czasu)
c) ruch jednostajnie przyspieszony – ruch, podczas trwania którego przyspieszenie ciała w funkcji czasu nie ulega zmianie (stała wartość przyspieszenia); prędkość ciała w funkcji czasu zmienia się w sposób liniowy, z kolei położenie – w sposób nieliniowy (droga przebywana przez obiekt zmienia się wprost proporcjonalnie do kwadratu czasu)
d) ruch jednostajny po okręgu – ruch ciała odbywający się po torze kołowym ze stałą wartością prędkości, lecz zmieniającym się w sposób ciągły kierunkiem wektora prędkości – zmiana ta wpływa na powstanie przyspieszenia dośrodkowego działającego na ciało; w związku ze zmiennym kierunkiem wektora prędkości ruch jednostajny po okręgu, w przeciwieństwie do trzech powyższych przypadków, jest ruchem zmiennym
2 komentarze
Monika
Dodano dnia 11 listopada 2015 o godz. 23:37
Ruch opisywany na tej stronie jest błędem. Ruch jednostajnie przyspieszony zwiększa prędkość i jego wartość wzrasta a nie „przyjmuje stałą, niezmienniczą wartość”. Ktoś kto to pisał miał pojęcie o czym pisze?
Admin
Dodano dnia 12 listopada 2015 o godz. 17:37
A w którym miejscu artykułu jest napisane, że prędkość w ruchu jednostajnie przyspieszonym przyjmuje stałą wartość? Zgodnie z treścią artykułu podczas ruchu jednostajnie przyspieszonego prędkość ciała w funkcji czasu zmienia się w sposób liniowy.