Ruch i jego rodzaje

Mechanika klasyczna - teoria
2 komentarze
Drukuj

Ruch możemy najłatwiej zdefiniować jako proces fizyczny, podczas trwania którego zmianie ulega przestrzenne położenie ciała w funkcji czasu. Ruch jest więc procesem związanym z posiadaniem przez ciało pewnej niezerowej (V ≠ 0) prędkości. Opierając się na zależności położenia oraz prędkości danego ciała w funkcji czasu wyróżniamy następujące rodzaje ruchów:

a) spoczynek – szczególny przypadek ruchu, podczas trwania którego położenie ciała nie ulega żadnym zmianom w funkcji czasu; prędkość obiektu jest równa zero

b) ruch jednostajny prostoliniowy – ruch, podczas trwania którego ciało porusza się ze stałą (niezerową) prędkością, a położenie ciała w funkcji czasu zmienia się w sposób liniowy (droga przebywana przez obiekt zmienia się wprost proporcjonalnie do czasu)

c) ruch jednostajnie przyspieszony – ruch, podczas trwania którego przyspieszenie ciała w funkcji czasu nie ulega zmianie (stała wartość przyspieszenia); prędkość ciała w funkcji czasu zmienia się w sposób liniowy, z kolei położenie – w sposób nieliniowy (droga przebywana przez obiekt zmienia się wprost proporcjonalnie do kwadratu czasu)

d) ruch jednostajny po okręgu – ruch ciała odbywający się po torze kołowym ze stałą wartością prędkości, lecz zmieniającym się w sposób ciągły kierunkiem wektora prędkości – zmiana ta wpływa na powstanie przyspieszenia dośrodkowego działającego na ciało; w związku ze zmiennym kierunkiem wektora prędkości ruch jednostajny po okręgu, w przeciwieństwie do trzech powyższych przypadków, jest ruchem zmiennym

Dodaj komentarz

2 komentarze

 • Monika

  Dodano dnia 11 listopada 2015 o godz. 23:37

  Ruch opisywany na tej stronie jest błędem. Ruch jednostajnie przyspieszony zwiększa prędkość i jego wartość wzrasta a nie „przyjmuje stałą, niezmienniczą wartość”. Ktoś kto to pisał miał pojęcie o czym pisze?

  • Admin

   Dodano dnia 12 listopada 2015 o godz. 17:37

   A w którym miejscu artykułu jest napisane, że prędkość w ruchu jednostajnie przyspieszonym przyjmuje stałą wartość? Zgodnie z treścią artykułu podczas ruchu jednostajnie przyspieszonego prędkość ciała w funkcji czasu zmienia się w sposób liniowy.