Siła Lorentza – zadanie nr 7
Oblicz prędkość protonu, który bez odchylenia od swojego pierwotnego kierunku przechodzi przez układ wzajemnie prostopadłych pól: magnetycznego o indukcji B = 2 T i elektrycznego o natężeniu E = 1000 V/m. Proton porusza się w kierunku prostopadłym zarówno do wektora $\vec{E}$, jak i $\vec{B}$.
(Zadanie ze zbioru: K. Chyła Zbiór prostych zadań z fizyki dla uczniów szkół średnich)
Proton, cząstka naładowana dodatnio, przechodząc przez obszar wzajemnie prostopadłych pól: magnetycznego i elektrycznego (tzw. pól skrzyżowanych), doświadcza działania siły elektrycznej $\vec{F}_E$ oraz siły magnetycznej $\vec{F}_B$ (siła Lorentza). Ponieważ proton po przejściu przez obszar tych pól nie ulega odchyleniu od swojego pierwotnego kierunku, zatem siły $\vec{F}_E$ i $\vec{F}_B$ działające na proton muszą się równoważyć (muszą mieć jednakową wartość).
Siła związana z polem elektrycznym jest równa FE = |q| E, z kolei siła związana z polem magnetycznym – FB = |q| V B. Ładunek elektryczny protonu wynosi +e. Po przyrównaniu stronami tych dwóch sił, dostaniemy:
$$e \hspace{.05cm} E = e \hspace{.05cm} V \hspace{.05cm} B$$
Po skróceniu i przekształceniu powyższego wyrażenia względem prędkości V, otrzymamy:
$$V = \frac{E}{B}$$
i w efekcie:
$$V = \frac{1000 \hspace{.05cm} \tfrac{\textrm{V}}{\textrm{m}}}{2 \hspace{.05cm} \textrm{T}} = 500 \hspace{.05cm} \tfrac{\textrm{m}}{\textrm{s}}$$
2 komentarze
Mikołaj
Dodano dnia 19 listopada 2020 o godz. 22:17
Jakim ruchem porusza się ten proton?
Admin
Dodano dnia 20 listopada 2020 o godz. 15:19
Siły działające na proton równoważą się, a więc proton porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym (wniosek z pierwszej zasady dynamiki Newtona).