Ruch harmoniczny – opis
Ruch harmoniczny to ruch okresowy, czyli ruch powtarzający się w regularnych odstępach czasu, w którym przemieszczenie x ciała zmienia się w funkcji czasu t w sposób sinusoidalny lub cosinusoidalny. Zależność przemieszczenia x (t ) ciała w ruchu harmonicznym opisuje poniższy wzór:
$$x (t) = A \hspace{.1cm} \textrm{cos} \left( \omega \hspace{.05cm} t + \varphi \right)$$
gdzie:
A – amplituda drgań ciała,
ω – częstość kołowa (kątowa) drgań,
φ – początkowa faza drgań.
Wyrażenie $\left( \omega \hspace{.05cm} t + \varphi \right)$ nazywane jest fazą ruchu.
Amplituda drgań
Amplituda drgań A to dodatnia stała, której wartość odzwierciedla wielkość siły, która wywołała drgania danego ciała. Im większa siła, tym większa amplituda drgań. W praktyce, amplituda drgań określa wartość maksymalnego wychylenia ciała z położenia równowagi. Funkcja cosinus, występująca w powyższym wyrażeniu, zmienia się w granicach ± 1, w związku z czym przemieszczenie ciała x (t ) może zmieniać się w przedziale ± A. Jednostką amplitudy jest jednostka długości w układzie SI, czyli metr (m).
Częstość kołowa i okres drgań
Częstość kołowa (kątowa) ω opisuje szybkość, z jaką powtarza się zjawisko okresowe – w tym przypadku jedno pełne drganie ciała. Wielkość ta związana jest z okresem ruchu T, czyli czasem, w jakim wykonywane jest jedno pełne drganie ciała:
$$\omega = \frac{2 \hspace{.05cm} \pi}{T}$$
Jednostką częstości kołowej jest radian na sekundę (rad/s).
Częstotliwość drgań
Odwrotnością okresu T jest częstotliwość f, która opisuje liczbę pełnych drgań wykonywanych podczas każdej sekundy ruchu ciała:
$$f = \frac{1}{T}$$
Jednostką częstotliwości jest herc (Hz), związany z jednostką czasu – sekundą – poniższą zależnością:
$$1 \hspace{.05cm} \textrm{Hz} = \frac{1}{\textrm{s}}$$
Po podstawieniu zależności wiążącej okres T z częstotliwością f do wyrażenia na częstość kołową drgań ω, otrzymamy:
$$\omega = \frac{2 \hspace{.05cm} \pi}{T} = 2 \hspace{.05cm} \pi \hspace{.05cm} f$$
Początkowa faza drgań
Wartość stałej φ nazywanej fazą początkową drgań zależy od położenia oraz prędkości ruchu ciała w chwili t = 0. Niezerowa wartość stałej φ (φ ≠ 0) powoduje przesuwanie krzywej x (t ) (reprezentującej przemieszczenie ciała w funkcji czasu) w lewo (φ > 0) lub w prawo (φ < 0).
Ruch harmoniczny – przykładowe wykresy
Na poniższych rysunkach przedstawiono przykładową zależność przemieszczenia x ciała w funkcji czasu t oraz porównanie dwóch ruchów harmonicznych różniących się wartością amplitudy A, okresu T oraz fazy początkowej drgań φ.
3 komentarze
Arek
Dodano dnia 23 stycznia 2015 o godz. 14:20
Czy w równaniu ruchu x(t) nie powinien być zamiast cosinusa, sinus? Podany wzór raczej odpowiada zależności prędkości od czasu a nie położenia.
Admin
Dodano dnia 28 stycznia 2015 o godz. 20:13
Wzór na przemieszczenie zawierający funkcję sinus, czy też cosinus jest wzorem prawidłowym – wszystko zależy od tego jaką książkę do fizyki weźmiemy. Te dwie funkcje trygonometryczne są używane zamiennie, ponieważ zarówno sinus, jak i cosinus oddają okresowy charakter ruchu harmonicznego.
Martyna
Dodano dnia 16 stycznia 2018 o godz. 17:39
Dopuszczony jest sinus i cosinus, po prostu gdy we wzorze jest cosinus to położenie początkowe jest przesunięte