Test: Grawitacja – poziom łatwy
Kto sformułował prawo powszechnego ciążenia?
Dwa ciała o masach m oraz M znajdują się w odległości r. Siłę przyciągania grawitacyjnego pomiędzy tymi ciałami prawidłowo opisuje wzór:
Siła przyciągania grawitacyjnego pomiędzy dwoma oddalonymi od siebie ciałami jest proporcjonalna do iloczynu mas tych obiektów oraz odwrotnie proporcjonalna do kwadratu odległości pomiędzy tymi ciałami.
Na spadające z drzewa jabłko Ziemia działa siłą grawitacyjną o wartości trzech niutonów. Jabłko działa na Ziemię
Zgodnie z trzecią zasadą dynamiki Newtona jeżeli jedno ciało działa na drugie ciało, to ciało to działa na pierwsze ciało siłą o tej samej wartości, tym samym kierunku, lecz przeciwnym zwrocie. Dlatego też jabłko i Ziemia działają na siebie wzajemnie siłą o tej samej wartości równą 3 N.
Przybliżona wartość przyspieszenia grawitacyjnego g w pobliżu powierzchni Ziemi wynosi
Przyspieszenie grawitacyjne Ziemi nie zależy od
Czynniki wpływające na wartość przyspieszenia grawitacyjnego Ziemi zostały omówione w artykule Grawitacja w pobliżu Ziemi.
Prędkość ucieczki to prędkość, jaką należy nadać ciału, aby mogło ono opuścić pole grawitacyjne ciała niebieskiego. Wartość tej prędkości możemy obliczyć z następującego wzoru: $$V = \sqrt{\frac{\mathstrut 2 \hspace{.05cm} G \hspace{.05cm} M}{r}}$$ Oblicz stosunek prędkości ucieczki z planety A do prędkości ucieczki z planety B wiedząc, że promień planety A jest czterokrotnie większy od promienia planety B oraz, że masa planety A jest czterokrotnie mniejsza od masy planety B.
Jednostką grawitacyjnej energii potencjalnej jest:
Grawitacyjna energia potencjalna to jeden z rodzajów energii, a więc jej jednostką jest dżul (ozn. J).
Grawitacyjna energia potencjalna ciała o masie m = 300 g znajdującego się na wysokości h = 100 km nad powierzchnią Ziemi wynosi (masa Ziemi M = 6 ⋅ 1024 kg, promień Ziemi r = 6370 km):
Korzystamy ze wzoru na grawitacyjną energię potencjalną: $E_p = \hspace{.15cm} - \hspace{.05cm} G \hspace{.05cm} \frac{m \hspace{.05cm} M}{r + h}$. Podstawiamy wszystkie dane do wzoru - pamiętając o zamianie jednostek tj. g na kg oraz km na m - i obliczamy wartość grawitacyjnej energii potencjalnej.
Ile praw opisujących ruch planet sformułował Johannes Kepler?
Kepler sformułował trzy prawa opisujące ruch planet, które na jego cześć zostały nazwane prawami Keplera.
Zgodnie z pierwszym prawem Keplera
Omówienie praw Keplera znajdziesz w artykule Prawa Keplera.
Dodaj komentarz