Szeregowe i równoległe łączenie rezystorów
Rezystory podobnie jak cewki i kondensatory mogą być połączone na dwa główne sposoby. Jednym z tych sposobów jest połączenie szeregowe, drugim – połączenie równoległe. Poniżej znajdziesz opis i wyprowadzenie wzorów pozwalających obliczyć opór zastępczy układu rezystorów połączonych szeregowo oraz równolegle.
Szeregowe połączenie rezystorów
Gdy kilka oporników ustawionych jest jeden za drugim i połączonych przewodami tak, że różnica potencjałów U przyłożona jest do jednego oraz drugiego końca takiego układu rezystorów to takie połączenie oporników nazywamy połączeniem szeregowym. Poniższy rysunek przedstawia prosty obwód elektryczny składający się z doskonałego źródła siły elektromotorycznej oraz rezystorów połączonych szeregowo, znajdujących się pomiędzy punktami A i B, między którymi źródło SEM utrzymuje stałą różnicę potencjałów ε.

Zgodnie z powyższym rysunkiem nośniki ładunku mogą poruszać się w obwodzie tylko jedną drogą (brak węzłów w obwodzie), dlatego też przez każdy opornik musi przepływać prąd o takim samym natężeniu równym I.
Oporniki połączone szeregowo możemy zastąpić przez opornik zastępczy o oporze RZ , przez który, przy tej samej różnicy potencjałów, przepłynie prąd o takim samym natężeniu, jak przez każdy z oporników stanowiących część układu oporników połączonych szeregowo. Na poniższym rysunku przedstawiono obwód elektryczny, w którym trzy oporniki z poprzedniego rysunku, zastąpiono jednym równoważnym (im) opornikiem o oporze RZ .

Aby wyprowadzić wyrażenie pozwalające obliczyć opór RZ opornika zastępczego (zastępującego oporniki połączone szeregowo) zastosujemy drugie prawo Kirchhoffa dla obydwu obwodów pokazanych na powyższych rysunkach. Zaczynając i kończąc analizę w punkcie A oraz poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, dostaniemy dla pierwszego obwodu:
$$V_A \hspace{.1cm} – \hspace{.1cm} I \hspace{.05cm} R_1 \hspace{.1cm} – \hspace{.1cm} I \hspace{.05cm} R_2 \hspace{.1cm} – \hspace{.1cm} I \hspace{.05cm} R_3 + \varepsilon = V_A$$
z kolei dla obwodu z opornikiem zastępczym RZ :
$$V_A \hspace{.1cm} – \hspace{.1cm} I \hspace{.05cm} R_Z + \varepsilon = V_A$$
Ponieważ natężenie prądu I płynącego przez obydwa obwody przyjmuje jednakową wartość, dlatego też po przekształceniu powyższych wyrażeń względem prądu I i przyrównaniu ich stronami, otrzymamy:
$$I = \frac{\varepsilon}{R_1 + R_2 + R_3} = \frac{\varepsilon}{R_Z} = I$$
Opór zastępczy rezystorów połączonych szeregowo – wzór
Widzimy więc, że wzór na opór zastępczy dla trzech rezystorów połączonych szeregowo ma postać:
$$R_Z = R_1 + R_2 + R_3$$
W ogólności, w przypadku n rezystorów opór zastępczy możemy obliczyć stosując poniższe wyrażenie:
$$R_Z = \sum\limits_{i=1}^n R_i = R_1 + R_2 + … + R_n$$
gdzie Ri to opór i-tego rezystora w obwodzie.
Równoległe połączenie rezystorów
Drugim sposobem łączenia rezystorów jest łączenie ich w sposób równoległy tj. taki, w którym oporniki z jednej oraz z drugiej strony połączone są za pomocą wspólnych przewodów, do końców których przykładana jest różnica potencjałów U. Takie połączenie oporników powoduje, że na każdym z nich występuje takie samo napięcie o wartości U, które wytwarza na każdym rezystorze prąd o różnym natężeniu (w przypadku rezystorów o jednakowym oporze, prąd przepływający przez te rezystory będzie miał oczywiście taką samą wartość). Zauważ, że zgodnie z poniższym rysunkiem prąd ze źródła SEM może poruszać się kilkoma drogami (prąd dopływając do węzła ulega rozgałęzieniu), co uzasadnia prawdziwość wcześniejszego stwierdzenia.

W związku z powyższym możemy zapisać, że:
Podobnie jak w przypadku rezystorów połączonych szeregowo, także i w przypadku układu oporników połączonych równolegle możemy zastąpić je za pomocą jednego równoważnego im opornika o oporze RZ. Do końców tego opornika przykładana jest taka sama różnica potencjałów U, powodująca powstanie prądu o natężeniu I równym sumie natężeń prądów wytworzonych we wszystkich opornikach połączonych równolegle.

Aby wyprowadzić wzór pozwalający obliczyć opór zastępczy RZ oporników połączonych równolegle skorzystamy z pierwszego prawa Kirchhoffa. Zapisanie tego prawa dla układu oporników połączonych równoległe da nam:
$$I = I_1 + I_2 + I_3$$
Natężenie prądu I1, I2 oraz I3 przepływającego, odpowiednio, przez opornik R1, R2 i R3 obliczymy korzystając z definicji oporu elektrycznego. Ponieważ jak napisaliśmy wcześniej różnica potencjałów źródła SEM o wartości ε przyłożona do układu oporników połączonych równolegle równa jest różnicy potencjałów na każdym z oporników z osobna, dlatego też:
$$I_1 = \frac{\varepsilon}{R_1} \hspace{1cm} , \hspace{1cm} I_2 = \frac{\varepsilon}{R_2} \hspace{1cm} , \hspace{1cm} I_3 = \frac{\varepsilon}{R_3}$$
Podstawiając każdy z prądów do równania I = I1 + I2 + I3, dostaniemy:
$$I = \frac{\varepsilon}{R_1} + \frac{\varepsilon}{R_2} + \frac{\varepsilon}{R_3} = \varepsilon \left( \frac{1}{R_1} + \frac{1}{R_2} + \frac{1}{R_3} \right)$$
Podobne równanie otrzymamy dla obwodu z oporem zastępczym RZ :
$$I = \frac{\varepsilon}{R_Z}$$
Porównując stronami dwa powyższe równania, uzyskamy:
$$I = \frac{\varepsilon}{R_1} + \frac{\varepsilon}{R_2} + \frac{\varepsilon}{R_3} = \varepsilon \left( \frac{1}{R_1} + \frac{1}{R_2} + \frac{1}{R_3} \right) = \frac{\varepsilon}{R_Z} = I$$
Opór zastępczy rezystorów połączonych równolegle – wzór
Z powyższego wyrażenia wynika wzór pozwalający obliczyć opór zastępczy RZ dla trzech oporników połączonych równolegle:
$$\frac{1}{R_Z} = \frac{1}{R_1} + \frac{1}{R_2} + \frac{1}{R_3}$$
W ogólności, w przypadku n rezystorów opór zastępczy możemy obliczyć stosując poniższe wyrażenie:
$$\frac{1}{R_Z} = \sum\limits^n_{i = 1} \frac{1}{R_i} = \frac{1}{R_1} + \frac{1}{R_2} + … + \frac{1}{R_n}$$
4 komentarze
Klaus
Dodano dnia 14 lipca 2019 o godz. 09:19
Bardzo dobre tłumaczenie tych zawiłych rzeczy. Dzięki bardzo:)
Błażej
Dodano dnia 4 stycznia 2018 o godz. 19:40
Kolega Roch mi to polecił, bardzo się przydaje. Serdecznie zachęcam do korzystania z tej strony!
Admin
Dodano dnia 5 stycznia 2018 o godz. 08:27
Dziękuję! Bardzo się cieszę, że mogę komuś pomóc.
Kamil
Dodano dnia 5 października 2014 o godz. 16:34
Przydałaby się wersja do druku , a tak to spk