Nowe doniesienia dotyczące neutrin mionowych i eksperymentu OPERA
Wszystko wskazuje na to, że spektakularne wyniki pomiarów, opublikowane we wrześniu ubiegłego roku (zobacz Czy neutrina mogą poruszać się szybciej niż światło?) dotyczące neutrin poruszających się z prędkością większą od prędkości światła w próżni były spowodowane błędem aparatury. Prawdopodobną przyczyną błędu było wadliwe połączenie pomiędzy odbiornikiem GPS a komputerem.
Zespół naukowców biorących udział w eksperymencie OPERA rejestrował neutrina mionowe poruszające się między dwoma ośrodkami: laboratorium CERN w Genewie a laboratorium Gran Sasso położonym niedaleko włoskiego miasta L’Aquila. Na podstawie wykonanych pomiarów stwierdzono wówczas, że czas w jakim neutrina przebywają odległość dzielącą wspomniane wyżej laboratoria jest o 60 nanosekund krótszy w porównaniu ze światłem. Wynik ten wzbudził podejrzenia wielu fizyków, ponieważ pozostawał w sprzeczności ze szczególną teorią względności Einsteina – teorią, której słuszność potwierdziły liczne eksperymenty przeprowadzone na przestrzeni dziesięcioleci.
Według osób zaznajomionych z eksperymentem, 60 nanosekundowa rozbieżność czasu pochodziła najprawdopodobniej od nieprawidłowo połączonego kabla światłowodowego łączącego odbiornik GPS z komputerem. GPS używany był do synchronizacji czasu poruszających się neutrin. Obecnie prowadzone są kolejne badania mające potwierdzić powyższą hipotezę.
Artykuł pochodzi ze strony: sciencemag.org
Dodaj komentarz