Nowe doniesienia dotyczące neutrin mionowych i eksperymentu OPERA

23 lutego 2012

Wszystko wskazuje na to, że spektakularne wyniki pomiarów, opublikowane we wrześniu ubiegłego roku (zobacz Czy neutrina mogą poruszać się szybciej niż światło?) dotyczące neutrin poruszających się z prędkością większą od prędkości światła w próżni były spowodowane błędem aparatury. Prawdopodobną przyczyną błędu było wadliwe połączenie pomiędzy odbiornikiem GPS a komputerem.

Zespół naukowców biorących udział w eksperymencie OPERA rejestrował neutrina mionowe poruszające się między dwoma ośrodkami: laboratorium CERN w Genewie a laboratorium Gran Sasso położonym niedaleko włoskiego miasta L’Aquila. Na podstawie wykonanych pomiarów stwierdzono wówczas, że czas w jakim neutrina przebywają odległość dzielącą wspomniane wyżej laboratoria jest o 60 nanosekund krótszy w porównaniu ze światłem. Wynik ten wzbudził podejrzenia wielu fizyków, ponieważ pozostawał w sprzeczności ze szczególną teorią względności Einsteina – teorią, której słuszność potwierdziły liczne eksperymenty przeprowadzone na przestrzeni dziesięcioleci.

Według osób zaznajomionych z eksperymentem, 60 nanosekundowa rozbieżność czasu pochodziła najprawdopodobniej od nieprawidłowo połączonego kabla światłowodowego łączącego odbiornik GPS z komputerem. GPS używany był do synchronizacji czasu poruszających się neutrin. Obecnie prowadzone są kolejne badania mające potwierdzić powyższą hipotezę.

Artykuł pochodzi ze strony: sciencemag.org

Może to Cię również zainteresuje:

Oceń artykuł:

NieprzydatnySłabyPrzeciętnyPrzydatnyBardzo przydatny (Brak ocen)
Loading...

Tagi:

Dodaj komentarz

Pole wymagane
Pole wymagane (e-mail nie będzie widoczny)
Pole wymagane