Nagroda Nobla z fizyki 2010

Artykuły
Brak komentarzy
Drukuj

Tegoroczną nagrodę Nobla z fizyki otrzymali Andre Geim oraz Konstantin Novoselov (Nowosiełow) z angielskiego uniwersytetu w Manchesterze za wyizolowanie grafenu (jedna z alotropowych odmian węgla) oraz opisanie jego niezwykle interesujących właściwości.

Grafen jest kryształem składającym się z pojedynczej warstwy atomów węgla tworzących heksagonalne (sześciokątne) pierścienie kształtem przypominające plastry miodu. Grubość grafenu jest ściśle określona przez rozmiar pojedynczego atomu węgla, dlatego też tą alotropową formę węgla często określa się mianem dwuwymiarowej – grafen posiada dwuwymiarową heksagonalną sieć krystaliczną z bazą atomów węgla.

sieć krystaliczna grafenu
Sieć krystaliczna grafenu

Wybrane właściwości grafenu:

  • bardzo dobra przewodność elektryczna i cieplna,
  • bardzo dobra wytrzymałość mechaniczna,
  • bardzo duża elastyczność,
  • bardzo wysoka ruchliwość elektronów przewodnictwa, nawet w temperaturze pokojowej.

Wymienione wyżej właściwości grafenu świadczą o jego niezwykłym potencjale i sprawiają, że może się stać materiałem przyszłości, stosowanym m.in. w produkcji ekstremalnie szybkich tranzystorów i w konsekwencji superwydajnych procesorów nowej generacji.

Ciekawostka
W roku 2000 Andre Geim otrzymał nagrodę Antynobla (IgNobel), przyznawaną autorom absurdalnych, często zabawnych badań naukowych, za badania dotyczące lewitacji magnetycznej żaby (Geim dokonał także lewitacji m.in. truskawki oraz pomidora).

Dodaj komentarz