Nowa metoda wytwarzania metamateriałów

Artykuły
Brak komentarzy
Drukuj

Naukowcy z University of Illinois zaprezentowali nowy sposób wytwarzania metamateriałów. Odkrycie to stanowi duży postęp w porównaniu z tradycyjnymi technikami produkcji, które są czasochłonne oraz nie umożliwiają otrzymywania metamateriałów o względnie dużej powierzchni.

Metamateriały to sztuczne, nie występujące w przyrodzie struktury, których właściwości bardzo różnią się od właściwości naturalnie występujących materiałów. Niektóre metamateriały posiadają np. ujemny współczynnik załamania światła (ozn. małą literą n ). n  < 0 oznacza, że światło przechodzące przez taki materiał będzie uginane w przeciwnym kierunku tj. promień odbity będzie znajdował się po tej samej stronie normalnej padania, co promień padający. Oprócz tego metamateriały mają zdolność skupiania światła w punkcie mniejszym, niż długość fali padającego światła. Wspomniana własność została wykorzystana m.in. w budowie tzw. supersoczewek pozwalających uzyskiwać obrazy znacznie mniejsze, niż jest to możliwe przy użyciu optyki tradycyjnie stosowanej w mikroskopach optycznych.

metamateriał odciśnięty na szklanym podłożu
Metamateriał „odciśnięty” na plastikowym podłożu

Do tej pory, rozmiar powierzchni produkowanych metamateriałów był silnie ograniczony do kilku mikrometrów. Naukowcy z University of Illinois znaleźli jednak rozwiązanie tego problemu. Mianowicie, opracowali nową metodą wytwarzania metamateriałów wykorzystującą specjalny „stempel” wykonany z odpowiednio uformowanego polimeru. Na powierzchnię takiego stempla naprzemiennie osadza się cienkie warstwy różnych materiałów, które są następnie „odbijane” na wcześniej przygotowanym podłożu, np. szkle lub plastiku. Po „odciśnięciu” materiału stempel może być ponownie użyty. Opracowana metoda pozwala otrzymywać metamateriały o powierzchni 10 cm x 10 cm.

Artykuł pochodzi ze strony: physicsworld.com

Dodaj komentarz