Maser pracujący w temperaturze pokojowej

Artykuły
Brak komentarzy
Drukuj

Brytyjscy naukowcy, jako pierwsi na świecie, skonstruowali maser na ciele stałym działający w temperaturze pokojowej. Zdaniem badaczy urządzenie to może mieć w przyszłości wiele zastosowań, począwszy od wykrywania materiałów wybuchowych, a kończąc na detekcji stanów energetycznych atomów.

Maser – kuzyn lasera

Maser, czyli nieco zapomniany kuzyn lasera, to urządzenie emitujące promieniowanie z zakresu mikrofal. Przyczyną jego małej popularności, w porównaniu z laserem, są specyficzne warunki jego pracy, związane z koniecznością chłodzenia go do bardzo niskich temperatur, umieszczania w komorach próżniowych lub stosowania pól magnetycznych.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje maserów: masery molekularne i atomowe (pierwsze skonstruowane masery) oraz, bardziej użyteczne, masery na ciele stałym, których zasada działania opiera się na wykorzystaniu przejść energetycznych zachodzących pomiędzy stanami spinowymi paramagnetycznych jonów w krysztale. Wadą maserów pierwszego typu jest konieczność używania komór próżniowych oraz emisja promieniowania o bardzo małej mocy. Masery na ciele stałym są bardziej wydajne, jednak wymagają chłodzenia do bardzo niskich temperatur oraz stosowania silnych pól magnetycznych.

rdzeń masera skonstruowanego przez grupę angielskich naukowców
Rdzeń masera skonstruowanego przez grupę angielskich naukowców

W maserze skonstruowanym przez Marka Oxborrow z National Physical Laboratory in Teddington oraz współpracowników z Imperial College w Londynie kryształ rubinu, tradycyjnie wykorzystywany w maserach na ciele stałym, zastąpiono miękkim polimerem – p-terfenylem domieszkowanym pentacenem. Ponadto pompowanie optyczne masera odbywało się przy użyciu lasera medycznego o długości fali 585 nm, stosowanego do leczenia schorzeń naczyniowych, a nie jak w przypadku tradycyjnych maserów – źródłem mikrofal. Zmiany konstrukcyjne wprowadzone przez grupę Oxborrow pozwoliły wykorzystać w urządzeniu zjawisko spinowo-selektywnej konwersji interkombinacyjnej (ang. spin-selective intersystem crossing), które jak do tej pory nie zostało nigdy użyte w tych urządzeniach.

W kierunku ciągłego trybu pracy masera

Jedyną, lecz niezwykle istotną wadą tego masera jest jego impulsowy tryb pracy. Masery są głównie stosowane w celu wykrywania oraz wzmacniania bardzo słabych sygnałów promieniowania mikrofalowego pochodzących z przestrzeni kosmicznej, w związku z czym oczekuje się, aby urządzenia te pracowały w trybie ciągłym. Zespół angielskich naukowców pracuje obecnie nad rozwiązaniem tego problemu.

Artykuł pochodzi ze strony: physicsworld.com

Dodaj komentarz