RSS
 

Temperatura. Skala Kelvina, Celsjusza i Fahrenheita

08 Gru 2010

Temperatura to jedna z siedmiu podstawowych wielkości układu jednostek SI. Pomiaru temperatury dokonujemy przy użyciu termometru, którego wskazanie odpowiada wartości temperatury wyrażonej w określonej skali temperatur. Proces definiowania skali temperatur odbywa się w odniesieniu do pewnego powtarzalnego oraz zależnego od temperatury zjawiska fizycznego, któremu przypisuje się pewną wartość temperatury. Punkt, któremu przypisywana jest określona wartość temperatury związana z takim zjawiskiem fizycznym, nosi nazwę stałego punktu standardowego.


Przykładem takiego punktu jest punkt potrójny wody tj. punkt, któremu odpowiada tylko jedna, ściśle określona wartość temperatury T oraz ciśnienia p, przy których trzy stany skupienia wody - lód (ciało stałe), woda w stanie ciekłym oraz para wodna (gaz) - współistnieją ze sobą w stanie równowagi termodynamicznej. Na mocy międzynarodowego porozumienia punktowi potrójnemu wody odpowiada temperatura równa 273,16 K - wartość tej temperatury wykorzystuje się do kalibracji termometrów.

Skala Kelvina


Litera K stojąca przy wartości liczbowej 273,16 to jednostka skali Kelvina - kelwin - nazwana tak na cześć Williama Thomsona (1824 - 1907), znanego bardziej jako lord Kelvin. Skala Kelvina nazywana również bezwzględną skalą temperatur to skala temperatur powszechnie stosowana w badaniach naukowych na całym świecie. Kelwin to także podstawowa jednostka temperatury w układzie SI, zdefiniowana jako 1/273,16 część temperatury termodynamicznej punktu potrójnego wody. Temperaturę równą 0 K, określaną mianem temperatury zera bezwzględnego, przyjmuje się za dolną graniczną wartość temperatury. Zwróć uwagę, że przy wyrażaniu temperatury w skali Kelvina, w przeciwieństwie do skali Celsjusza oraz Fahrenheita, których omówienie znajdziesz poniżej, nie używa się symbolu stopnia.

Skala Celsjusza


Najbardziej rozpowszechnioną na świecie skalą temperatur jest skala Celsjusza, w której temperaturę podaje się w stopniach - stopniach Celsjusza - oznaczanych jako oC, których wielkość odpowiada kelwinom. Zero na skali Celsjusza jest przesunięte względem zera bezwzględnego o wartość 273,15. Pomiędzy temperaturą w skali Celsjusza a temperaturą w skali Kelvina zachodzą następujące relacje:


oraz (po przekształceniu powyższej relacji):


Skala Fahrenheita


W wybranych krajach anglosaskich (np. w Stanach Zjednoczonych) temperaturę wyraża się w skali Fahrenheita, w której zero przesunięte jest względem zera skali Celsjusza o wartość 32. Jednostką skali Fahrenheita jest stopień Fahrenheita oznaczany jako oF, który w porównaniu ze skalą Kelvina oraz Celsjusza jest mniejszy o wartość 5/9 tzn. różnicy pięciu stopni w skali Celsjusza (lub różnicy pięciu kelwinów) odpowiada różnica dziewięciu stopni w skali Fahrenheita.

Przeliczanie jednostek temperatury


Pomiędzy skalą Kelvina, Celsjusza a Fahrenheita zachodzą następujące relacje:


Skala Kelvina, Celsjusza i Fahrenheita - porównanie


W poniższej tabeli, celem porównania, przedstawiono wybrane temperatury w skali Kelvina, Celsjusza oraz Fahrenheita:

Zjawisko
Temperatura w skali Kelvina (K)
Temperatura w skali Celsjusza (oC)
Temperatura w skali Fahrenheita (oF)
Wrzenie wody
373,15
100
212
Najwyższa temperatura zanotowana na Ziemi (Al Azizia, Libia)
330,95
57,8
136,04
Normalna temperatura ciała ludzkiego
309,75
36,6
97,88
Krzepnięcie wody
273,15
0
32
Najniższa temperatura zanotowana na Ziemi (Antarktyda)
183,55
-89,6
-129,28
Temperatura wrzenia ciekłego helu 4 (p = 1 atm)
4,2
-268,95
-452,11
Temperatura zera bezwzględnego
0
-273,15
-459,67

Zobacz również:Osoby, które odwiedziły tą stronę wpisały w wyszukiwarce Google poniższe frazy:

 • skale temperatur
 • skala fahrenheita
 • temperatura kelvina
 • skala temperatur
 • termometr kelvina
 • skala celsjusza fahrenheita i kelvina
 • skale mierzenia temperatury
 • skala celsjusza
 • temperatura 728 kelvina to w skali cencjusza
 • 0 stopni celsjusza ile to kelwinów
 

Oceń artykuł:
ZłySłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobry (18 ocen(-a), średnia ocena: 3,61 na 5)
Loading...

Tagi: , , , , , ,

Dodaj komentarz

 

 
 1. TroleCeK

  2016/12/17 at 19:17

  Pomogło dzięki )

   
 

Polub mnie na Facebook'u!