RSS
 

Nagroda Nobla z fizyki 2016

04 Paz 2016

Tegorocznymi laureatami nagrody Nobla z dziedziny fizyki zostali trzej brytyjscy naukowcy: David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz za "teoretyczne odkrycie topologicznych przejść fazowych i topologicznych stanów materii".


laureaci-nagrody-nobla-z-dziedziny-fizyki-rok-2016
David Thouless, Duncan Haldane i Michael Kosterlitz


Informacja prasowa Komitetu Noblowskiego


Odkryli sekrety egzotycznej materii

Tegoroczni Laureaci otworzyli drzwi do nieznanego świata, w którym materia może przyjmować różne dziwne stany. Nasi Laureaci wykorzystali zaawansowane metody obliczeniowe do zbadania niezwykłych faz/stanów materii takich jak nadprzewodniki, substancje nadciekłe czy cienkie warstwy magnetyczne. Ich pionierskie prace przyczyniły się do rozpoczęcia poszukiwań coraz nowszych, bardziej egzotycznych stanów materii, które w przyszłości, miejmy nadzieję, będą mogły być zastosowane w elektronice, czy też w dziedzinie inżynierii materiałowej.

Wykorzystanie zagadnień z dziedziny topologii było decydujące dla odkryć poczynionych przez Laureatów. Topologia jest gałęzią matematyki opisującą właściwości układu, zmieniające się w sposób stopniowy. Zastosowanie jej w obliczeniach wzbudziło niemałe zdziwienie naszych naukowców. Na początku 1970 roku, Michael Kosterlitz i David Thouless obalili ówczesną teorię głoszącą, że nadprzewodnictwo lub nadciekłość nie może występować w cienkich warstwach materiałów. Udało im się nie tylko dowieść, że nadprzewodnictwo może występować w cienkich warstwach w odpowiednio niskich temperaturach, ale również wyjaśnić mechanizm zachodzenia przejścia fazowego sprawiającego, że nadprzewodnictwo zanika w wyższych temperaturach.

Aby wyjaśnić występowanie wspomnianego zjawiska, Thouless posłużył się modelem składającym się z bardzo cienkich warstw przewodzących prąd elektryczny, którego przewodność elektryczna, jak się okazało, była całkowicie skwantowana - przyjmowała ściśle określone wartości zmieniające się w sposób skokowy. Thouless wykazał, że ów skoki są topologiczne w swojej naturze. W tym samym czasie, Duncan Haldane spostrzegł, że w oparciu o topologię będzie można zrozumieć właściwości łańcuchów złożonych z małych magnesów występujących w niektórych materiałach.

Obecnie znamy wiele topologicznych przejść fazowych występujących nie tylko w cienkich warstwach, ale także w zwyczajnych materiałach trójwymiarowych. W ciągu ostatniej dekady ten obszar badań wzbudził tak duże zainteresowanie fizyków, że liczba prowadzonych badań w dziedzinie fizyki materii skondensowanej nieustannie wzrasta. Przyczynę tej sytuacji należy upatrywać w tym, że materiały topologiczne mogą zostać użyte w nowej generacji urządzeń elektronicznych i nadprzewodników oraz w komputerach kwantowych. Obecnie prowadzone prace badawcze odkrywają coraz większą ilość tajemnic egzotycznej materii odkrytej przez tegorocznych Laureatów Nagrody Nobla.

Zobacz również:Osoby, które odwiedziły tą stronę wpisały w wyszukiwarce Google poniższe frazy:

  • nagroda Nobla w dziedzinie fizyki 2016
 

Oceń artykuł:
ZłySłabyPrzeciętnyDobryBardzo dobry (1 ocen(-a), średnia ocena: 5,00 na 5)
Loading...

Tagi: ,

Dodaj komentarz

 

 
 

Polub mnie na Facebook'u!